Web Tasarım

Web Tasarım

Web tasarım hem görselden hem de metinden oluşan web sayfası içeriklerinin web sitesi ziyaretçi kitlesine bir düzen halinde sunulma biçimidir. Web sitesi tasarımına eş anlamlı olan diğer kelimeler ise şunlardır; Web tasarım projesi ya da web sitesi yapımı gibi tanımlarla da bilinir.


Web tasarımı oluşturmak için öncelikli olarak herhangi bir projeye ihtiyaç duyulur. Şahıs, firma, marka ya da ürün projenin asil konusunu ele alır. Örnek vermek gerekirse bir diş hekimin web sitesi, otel web sitesi, firma web sitesi, sağlık merkezi ya da hastane gibi web siteler web tasarım projesi olarak bilinir. Bu durumdan da anlaşılacağı üzere web tasarın şahıs, kurum ya da kuruluşları tanıtmak için yapılan, web sitesi sayfası düzenleme, kodlama ve internet alanında yayınlanmasının tümünü ifade eder. Bu çalışmaların her birini gerçekleştiren uzman kişilere web tasarımcısı, web mastır ya da web tasarımcı denir. 


Web Tasarımı Neden Yapılır?


Web tasarım oluşturmanın en temel amacı hem web sitesi ziyaretçilerine hem de web sitesinin sahibine karşılıklı bur fayda olacak platformun ortaya çıkmasıdır. Proje eğer ki karşılıklı bir fayda sağladıysa proje tamamlanmış demektir. Ürününü tanıtmak isteyen bir firma ile ürününü tanıyan, satın almak isteyen ve beğenide bulunan bir ziyaretçi bu duruma güzel bir örnek demektir. 


Web tasarımı pek çok değişik amaç doğrultusunda projelendirilebilir.
•    Kişisel blog web sitesi
•    Sosyal medya web sitesi
•    Ticari ürün satışı ve tanıtım yapan web siteleri
•    Kurumsal amaçlı tanıtım gerçekleştiren web siteleri
•    Sosyal medya web siteleri
•    Online satış ya da E- ticaret web itesi
Web tasarım projesi hem ticari amaç için hem de tanıtım odaklı olsa bile en sonunda yine se kurumsal kimliğinize en iyi yönde değer katar. 
 
>