Domain Nedir?

Domain Nedir?

Domain, alan adı anlamına gelir. Bir web sitesi oluşturmak için hosting ile birlikte sahip olunması gereken en önemli bileşendir. Bir diğer ifade ile domain web sitelerin adı ya da adresi olarak tanımlanır. Alınan her bir domain IP adresi ile eşleştirilir ve internet tarayıcılarını belli bir sunucuya yönlendirmek için kullanılır.  

Domain belirlerken web site isminizi ve .com, .com.tr, .net gibi uzantılardan hangisini kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Web sitenizin alan adını alırken çeşitli sorgulama araçları ile uygun olup olmadığını taratabilirsiniz. Domain kaydedildiği zaman genellikle bir veya iki yıl için kiralanmış olur. Yani bir diğer ifade ile domain alan kişi sonsuza kadar o uzantıya sahip olmaz.  

Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Domain seçerken öncelikle alan adınız vermiş olduğunuz hizmet veya ürünü nitelendiriyor olmalıdır. İşinizi özetleyen, mesleğinize dair bir terim, hedef kitlenizin dikkatini çekecek bir kavram ile domain alabilirsiniz. Bununla birlikte alan adının yazımı ve okunuşu kolay olmalıdır. Sadece size ait olmalı ve ticari marka kaydı bulunmamalıdır. Bulduğunuz domain adının sosyal medya hesapları için de uygun olup olmadığını sorgulatabilirsiniz.  

Domainler kaydedildikten sonra kesinlikle değiştirilemez. Bu nedenle kayıt etmeden önce yazım yanlışlarını kontrol etmenizde fayda vardır. Sizler de domain ile ilgili herhangi bir şey danışmak ve domain almak için firmamızla görüşebilirsiniz. Web tasarımı ve SEO çalışmaları için de firmamızdan destek alabilir, uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz. 
>