Backlink Çalışması

Backlink Çalışması

SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmaları içinde backlink önemli bir yere sahiptir. Peki backlink nedir? Web sitesinin bir başka web sitesine verdiği link bağlantısı backlink olarak adlandırılır.

 

Güvenilir ve kaliteli içeriklere sahip web sitelerinden alınan backlinklere sahip web siteleri arama motoru sıralamalarında önemli bir rol oynadığından daha fazla ziyaretçi elde edilebilir. Daha kolay anlaşılması için örnek verelim mesela iş başvurusunu yaparken kullandığınız Cv’ nizin (iş başvuru formu) referans kısmında başvuru yaptığınız işlerle alakalı size kefil  olacak yönetici veya iş veren statüde kaliteli referanslarımızın olması insan kaynaklarının sizi işe alma olasılığını arttırır. Aynı şekilde web sitesinizin kaliteli web sitelerinden alacağı bağlantılar veya referanslar sitenizin Google gibi arama motorları tarafından iyi yönde değerlendirmesini göstererek web sitenizi arama sonuçlarında yükseltir. 

Backlink’in Önemi

Web sitelerinin genel amaçlara sahip oldukları içeriklere ziyaretçi gelmesini sağlamaktadır. Böylelikle içerikleri üzerinden hedefledikleri pazarlama, satış, markalaşma gibi istedikleri hedeflerine ulaşabilirler. Web siteleri için trafik elde edebilmenin en kolay yolu ise içeriklerinin Google vb. arama motoru sonuçlarının üst sıralarda yer almasını sağlamak için backlink sizin için doğru bir yoldur. Arama motorların belirlediği belli sayıda kriterlerin hepsi aynı değerde değildir. Fakat 200 kriterden biri olan backlink kriterinin çok önemli üç SEO (arama motoru optmizasyonu) kriterinden biri olduğunu düşündüğümüzde backlink çalışmalarının web siteleri için ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. 

Backlink Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz 

•    Bağlantı kurduğumuz web sitesi ve içeriğinin web sitenizin içeriği ile uyumlu olmasını gerektiğni asla unutmayın. 
•    Kaliteli içerikten, kaliteli içerğinize bağlantı (backlink) alın.
•    Aldığınız bağlantıların ‘follow’ ağırlıklı, verdiğiniz bağlantılarında ‘nofollow’ şeklinde olmasına özen gösterin.
•    Backlink çalışmalarınızı zamana yayın çalışmayı ihmal etmeyin
>