Google Trends Nedir?

Google Trends Nedir?

Arama kelimelerinin ne sıklıkta aratıldığını gösteren Google Trends ücretsiz Google servislerinden biridir. Tüm anahtar kelimeleri aratarak tarih sırasına göre hangi zamanlarda daha çok aratıldığını istatistiksel olarak görebilir ve gün içindeki popüler aramalarda bulabilirsiniz. 2006 Yılında ilk kez çıkmış olan bir hizmettir.  Bununla birlikte Google’in 2016 yılından itibaren veri toplama ve kaydetme konusunda geniş bir güncelleme getirdiğini unutmamak gerekiyor.2016 yıllarının başlangıcına ait kelime grafiklerde ciddi bir sıçramaların olmasına sebep olabilmektedir.

Google Trends Kullanım Alanları


Google’da arama yaparken kelimelerin en sık kullanılan popülerlik düzeyinin zaman periyotlarını seçerek hangi alanda ve bölgede daha fazla kullanıldığını ve popüler olduğunu görebilirsiniz. Seçeceğiniz anahtar kelimelerin hangi yıla ait hangi dönemlerde kullanıldığını  Google Trends ile  daha çok aratıldığını görebilirsiniz. Aslına bakarsanız Google Trends anahtar kelimelerin araştırması için çok iyi bir başlangıç aracıdır.Bunun sayesinde gideceğiniz yolu daha profesyonel bir şekilde öğrenir kolaylıkla bu hizmeti kullanabilirsiniz.

Google Trends’den Nasıl Faydalanabilirsiniz?


Özel günlere yönelik ürünleriniz varsa veya sezonluk ürünler pazarlıyorsanız ürünlerin hangi dönem ve zamanlarda çalışmaya başlayacağınız ile ilgili size fikirler sunar bir çok yelpazede fikir edinebilirsiniz. Google Trends ile kapmaya ve reklamlarınızı bu dönemde yoğunlaştırabilir ve bölgelerde hızlandırabilirsiniz. Ayrıca en popüler konular ile ilgili bilgi sahibi olacağınız için bunları blog yazılarınızda veya sosyal medya paylaşımlarınızda kullanabilirsiniz.Google Trends ile 24 saat içerisinde yayınlanmış makaleleri ve arama ilgisine yönelik bilgiler bulabilirsiniz.  Bu verileri kullanarak sitenizde,sosyal medyada veya diğer trafik kanallarında etkinlikleri yükseltmeniz mümkündür. Verileri kullanmanın bir diğer yolu ise URL adreslerini almak ve bunları Ahrefs yada SearchMetrics gibi kaynaklarda gözden geçirerek hedeflenen anahtar kelimeyi tespit etmektedir.Bu konularda gösterdiği performansı inceleyebilirsiniz.
>